Krutyń.eu - Archiwum wiadmości

Poniżej znajdują się wszystkie newsy, które zostały umieszczone na głównej stronie witryny Krutyń.eu.

Święto Konika Polskiego

W galerii umieszczone zostały zdjęcia ze Święta Konika Polskiego (14-15 sierpnia Wojnowo).

Święto Konika Polskiego

Koniki Polskie w Krutyni

W dniach 14-15 sierpnia, w miejscowości Wojnowo, już po raz kolejny odbędzie się Święto Konika Polskiego. Wszystkich miłośników koni serdecznie zapraszamy na imprezę!Wystawa malarstwa Wandy Sawickiej (z domu Żabińskiej)

Mazurski Park Krajobrazowy oraz Wanda Sawicka serdecznie zapraszają na wystawę malarstwa Wandy Sawickiej (z domu Żabińskiej) pod tytułem "Mazurska Noc". Wystawa odbędzie się w Muzeum Przyrodniczym Mazurskiego Parku Krajobrazowego w Krutyni, otwarcie dnia 30 lipca 2009 o godzinie 14.00, wystawa potrwa do końca sierpnia.

Krutynia - "Kajakowe eldorado"

Sp�yw Krutyni�

1 XII 1995 r. w Gazecie Olsztyńskiej ukazał się artykuł Andrzeja Wyszkowskiego, w którym opisane są początki turystyki kajakowej na rzece Krutyni. Pierwszy powojenny spływ odbył się już w 1945 r.

Kliknij na obrazek, żeby przeczytać cały artykuł.

 

Ernst Wiechert o Krutyni

O Krutyni pisał Ernst Wiechert - jeden z najbardziej znanych pisarzy niemieckich lat trzydziestych XX wieku. Wiechert urodził się w leśniczówce Piersławek, niedaleko Krutyni. Poniżej zamieszczony jest fragment jego powieści, który zawiera opis okolic Krutyni.

(... Mieszkał ( dziadek ) w Krutyni, niewielkiej wiosce wśród niezmierzonych lasów, nad brzegiem słynącej z piękności rzeki Krutyni i przez wiele lat mego żywota ta właśnie miejscowość zdawała mi się uosobieniem piękna, przygody oraz pełnej czaru tajemniczości. Nie było tam chyba z wszystkich tych rzeczy niczego więcej ponad to, co posiadały inne leśne wioski mojej rodzinnej ziemi, lecz nigdzie na świecie nie znajdowało się tyle jezior i mokradeł, tyle czapli i orłów, tylu myśliwych z cudownie połyskującymi strzelbami, tyle prastarych dębów i słodkich malin, co podczas dwugodzinnej jazdy furmanką z naszej leśniczówki do dziadkowego domu. Wysoko nad wozem ciągnął do gniazda rybołów wybierający z naszego jeziora szczupaki, a po którego żałosnym krzyku, kto wie czy nie po raz pierwszy poruszyło się w mojej piersi coś, co nazwałem ,, nie dającym się wyrazić''. Z lewej leżało ciemne oczko śródleśne, którego głębokość miała być niezmierna. Połów ryb też tam należał do nas. Gnieździł się tam orlik, tamże wystawały na niedostępnych łąkach żurawie, pierwsze jakie w ogóle oglądałem. Potem spośród mrocznych lasów połyskiwało jezioro, które widząc nasłuchiwałem zawsze z bijącym sercem, czy nie usłyszę dzwonów, jakie miały być w nim zatopione. Dalej droga opadała ku Morawie, trawiastej polanie pod starymi dębami, gdzie rozpoczynał się łańcuch ciemnych jeziorek biegnących aż do wielkiego Jeziora Mokrego i gdzie z czarnej, bagiennej wody tych jeziorek, jak gdyby za sprawą cudu, wypływał czysty, bystry i przejrzysty nurt Krutyni. Płynąc bezgłośnie pod rozpiętymi nad nim szarymi, drewnianymi kładkami, rozświetlała go błyskawica przemykającego zimorodka, sklepiały nawisy lasów, z których dolatywało żałosne nawoływanie orłów.

Ernst Wiechert "Lasy i ludzie", tłum. Tadeusz Ostojski, Pojezierze Olsztyn, 1984 r.

Galeria zdjęć z Krutyni

W Galerii zostały umieszczone zdjęcia ze współczesnej Krutyni. Na fotografiach uwiecznione są najbliższe okolice Krutyni - rzeka Krutynia na odcinku Jezioro Krutyńskie - Krutyń, Jezioro Mokre oraz inne miejsca warte odwiedzenia.

Krutyń w 1923 r.

W 1923 r. Warmia i Mazury zostały opisane przez Mieczysława Orłowicza w "Ilustrowanym przewodniku po Mazurach Pruskich i Warmii". W przewodniku tym opisana została miejscowość Krutyń oraz spływ łodzią z Jeziora Krutyńskiego do wsi. Przed wojną istniał w Krutyni (w pobliżu Jeziora Krutyńskiego) dworzec kolejowy, z którego turyści szli nad jezioro, aby łodziami spłynąć do wsi. Dworzec został zniszczony przez wojska radzieckie w czasie II Wojny Światowej. Poniżej zamieszczony jest fragment z przewodnika Orłowicza dotyczący Krutyni:

(...Krutyń - dworzec wśród lasów niedaleko leśniczówki Kołowinek - Kologejny, punkt wyjścia najpiękniejszej z wycieczek na Mazurach, za jaką uważają przejażdżkę łodzią po rzece Krutyni. Kto chce jednak być pewnym łodzi, musi je poprzedniego dnia zamówić telefonicznie w jednym z miejscowych hoteli, których jest trzy: Soecknicka (tel. Alt Ukta nr 5), Rodego (tel. poczta w Krutyni) i Schrutera (tel. dtto). Pierwszy ma 10 łodzi do dyspozycji, drugi jedną, trzeci dwie. Niedaleko stacji zbacza z gościńca między słupami km 62,4 i 62,5 zaznaczona ścieżka leśna na południe, którą w 20 minut dochodzimy nad Jezioro Krutyńskie (Krutinasee), otoczone dookoła lasem liściastym. Tutaj obok restauracji Murawa zaczyna się podróż łodzią. Wkrótce łódź opuszcza jezioro i wyjeżdża w rzekę Krutynię (Krutinafluss), którą płynie się 2 km w dół do wioski Krutyni, a podróż ta trwa pół godziny. Partię tę doskonały znawca Mazur dr Zweck, w swej monografii Mazur opisuje nie tylko jako najpiękniejszy zakątek Mazur, ale całych Prus Wschodnich. Niechaj więc nikt bawiąc w tych stronach, nie zaniedba odbyć tej wycieczki. Łódź płynie krętą i spokojną rzeką - a ogromne drzewa liściaste, których korony stykaja się nad wodą, a gałęzie spadają do rzeki, tworząc wspaniałą altanę nad głowami płynących. Majestatyczną ciszę przerywa jedynie śpiew ptaków i plusk wioseł. Dla wycieczki należy wybierać dnie słoneczne, gdyż w dzień pochmurny traci ona wiele uroku. Przy końcu drogi pojawiają się zamiast drzew liściastych sosny, następnie widok się odsłania, ukazuje się wieś Krutynia i most, którym kończy się jazda. Ze wsi, która oddalona jest 3 km od dworca kolejowego, prowadzi w kierunku zachodnim przez most spacer przez wspaniały las, obok nadleśnictwa, nad wysoki brzeg dużego Jeziora Mokrego (Muckersee, 7,7km2, 126 m n.p.m.), które jest godne zwiedzenia nie tylko ze względu na swoją wielkość, ale i piękno położenia. W pn. - wschodnim rogu wypływa z niego rzeka Krutynia, u jej wypływu znajduje się mostek, skąd w 15 min. można wrócić na dworzec w Krutyni (1,5 km.). Przed wojną zaczęto tu budoważ śluzę, aby podnieść poziom wody w jeziorze, które miało służyć za zbiornik wód do projektowanych kanałów mazurskich...)

M. Orłowicz, "Ilustrowany przewodnik po Mazurach Pruskich i Warmii", Agencja Wydawnicza "Remix", Olsztyn, 1991 r.

Krutyń na starych mapach

W galerii zostały umieszczone stare mapy związane z Krutynią i Mazurami. Większość map pochodzi sprzed II Wojny Światowej. Najstarsza z map, na której widoczna jest Krutyń i rzeka Krutynia pochodzi z 1576 r.

Melchior Wańkowicz o Krutyni

Krutynia znana jest ze spływów kajakowych. W taki spływ przed II Wojną Światową udał się wraz z córką Melchior Wańkowicz. Poniżej przytoczone są fragmenty jego książki opowiadającej o Mazurach i spływie Krutynią - "Na tropach Smętka".

(... Pojedziemy w najdziksze obieże Mazurów, w trójkąt między jeziorami Mokrym, Bełdańskim i Nidzkim, terenami bezbrzeżnej puszczy Jańsborskiej (właściwie: Piskiej), która pozostała z dawnego Wildniss i obecnie jeszcze liczy 965 km kw. (największy to bodaj obszar leśny w Rzeszy, ale nie w Europie, w której największym obszarem jest puszcza Białowieska, licząca 1143 km kw.). Puszcza ta ongiś łączyła się z puszczą Gołdapską i Romincką w Prusach Wschodnich, w Polsce zaś z kurpiowską puszczą Myszyniecką. Sosny w tej puszczy mają sięgać 40 metrów, sumy w jeziorach ważyłī po parę cetnarów i ludzi kilometrami nie spotyka się ani na lekarstwo...)

(... Urok jednak absolutnego pustkowia jest na Krutynie może większy. Zaraz przy wjeździe z jeziora Mokrego siadł nam barwny mentel (motyl) na dziobie, jakby podkreślając, że wjeżdżamy w jakieś zaświecie. Ubogie margliny i ko�liny (gatunki wierzb) po brzegach ustąpiły miejsca delikatnym brzozom, nad brunatną a przejrzystą wodą drgającym rozchwiej� drobnych listeczków. Na pewnym załomie rzeki znienacka wpadamy na wysoko wyniesiony taras, na którym ustawiono barwne parasole. Niebawem zajadamy lody i inne wykwintności ze świata zgniłej cywilizacji, słuchając Warszawy przez radio, któreśmy wyjęli z kajaka. Radia warszawskiego słuchają całe Prusy Wschodnie...)

(... Od Piecków bowiem Krutyńskich jedziemy na wiosłach; o kilometr poniżej trzeba obnosić młyn, a w ogóle do Filiponów mamy przejechać tylko dziesięć kilometrów...)

(... Krutyna wypływa z lasów i płynie podmokłymi łąkami. Na prawo, w odległości ćwierć kilometra od rzeki, grunt się zaczyna garbić i rzece poczynają towarzyszyć zielone wzgórza pocięte wąwozami i porosłe zielenią. W pewnym miejscu wśród tych wzgórz wyrastają domy. To - Wojnowo, przez Niemców zwane Eckersdorf, największa z wiosek zajmowanych przez sektę staroobrzędowców rosyjskich...)

W książce znajduje się wiele ciekawych informacji związynych z regionem Mazur i jego rdzennymi mieszkańcami. Polecamy lekturę przed udaniem się na spływ, by poszerzyć swoją wiedzę o regionie i móc na bieżąco porównywać swoje wrażenia z wrażeniami tych, którzy pływali po Krutyni 70 lat temu.

Historia Herberta Guss'a

Herbert Guss, fot. B. Prus

W Tygodniku Ciechanowskim została opisana historia Herberta Gussa, mieszkańca Krutyni, który zginął pod Ciechanowem w czasie II Wojny Światowej.

Link do artykułu:

Odnaleziony szeregowiec Herbert Guss.

Krutyń czy Krutyń?

Nazwa miejscowości jest rodzaju żeńskiego. Zatem poprawną formą jest forma: ta Krutyń. Nie mówi się "byłem w Krutyniu" tylko "byłem w Krutyni" :)

Krutyń.eu - nowa odsłona

W dziale historia znajdą Państwo opis historii miejscowości Krutyń.

W dziale turystyka zostaną opisane atrakcje czekajęce na odwiedzających Krutyń oraz chcących wziąć udział w spływie kajakowym rzeką Krutynia.

W Galerii umieszczone zostały zdjęcia przedwojennej miejscowości Krutyń, niedługo znajdą się tam równieź zdjęcia ze współczesnej Krutyni.

W dziale linki umieszczone będą adresy stron powiązanych z regionem, którego dotyczy strona. Znajdą się tam adresy internetowe baz noclegowych, punktów gastronomicznych, a dla osób zainteresowanych spśywami kajakowymi adresy wypoźyczalni sprzętu wodnego (kajaki, canoe).

W dziale kontakt mogą się Państwo skontaktować z administratorem strony Krutyń.eu

Witamy na stronie poświęconej Krutyni

Krutyń - wieś położona w romantycznej okolicy nad rzeką Krutynią, od której zapożyczyła swoją nazwę. Rzekę nazywano wcześniej "Crotin, Krutina" co oznaczać miało w języku pruskim "rzekę wartką i krętą". Zaczątek miejscowości stanowiła stanica myśliwska postawiona za czasów Wielkiego Mistrza Zakonu Krzyżackiego, Fryderyka Wettyna, około 1500 roku. Nieprawdziwą informacją jest jakoby Krutyń powstała za czasów Wielkiego Mistrza Zakonu Krzyżackiego Fryderyka z Miśni. Fryderyk z Miśni żył na przełomie XIV i XV wieku oraz nigdy nie był Wielkim Mistrzem Zakonu Krzyżackiego. Stanicę poźniej przebudowano na zameczek myśliwski, który w 1527 roku służył księciu Albrechtowi za schronienie w czasach panującej w Prusach dżumy. Zameczek ten figuruje na mapie Prus Hennenberga z 1576 roku. Następnie przebywał w nim w latach dwudziestych XVII stulecia elektor branderburski i książę pruski, Jerzy Wilhelm, w czasie wielkich łowów w okolicznej puszczy. O istnieniu zameczku w Krutyni wspominano jeszcze w 1674 roku.

Więcej w dziale historia...

Powrót na górę strony >>